polski
Sobota, 06 czerwca 2020 r. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
Koncert pt. Kolędy i Pieśni Bożonarodzeniowe z różnych krajów Europy

    Kolędy dla nas Polaków mają charakter szczególny. Jeden z najbardziej zasłużonych badaczy kolęd polskich, Stanisław Dobrzycki mówi o nich w sposób następujący: "Chyba nigdzie pieśni na Boże Narodzenie nie stały się czymś tak bardzo narodowym, tak dziwnie przez cały naród ukochanym i pielęgnowanym jak w Polsce" Wspólne śpiewanie kolęd, to nie tylko zachowanie pięknej tradycji, ale także łączenie pokoleń.
    W sobotnie popołudnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Rokicinach rozpoczął się noworoczny koncert pt. " Kolędy i Pieśni Bożonarodzeniowe z różnych krajów Europy", podczas którego rozbrzmiewały najpiękniejsze kolędy i pastorałki wykonane w różnych językach z całego świata. Oficjalnego otwarcia koncertu dokonała pani Longina Waszczykowska Dyrektor GOK, która pokrótce opowiedziała nam bogaty życiorys i dorobek artystyczny, którym mogą się poszczycić wykonawcy oraz powitała gości przybyłych do sali widowiskowej GOK. Wśród tych, którzy postanowili spędzić wspólnie z nami to zimowe popołudnie znaleźli się min. pan Jerzy Rebzda-Wójt Gminy Rokiciny, pani Janina Krajewska- Radna Gminy Rokiciny, pani Barbara Wronka- Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Rokicinach, Ksiądz Proboszcz Parafii Świętej Rodziny w Rokicinach Andrzej Bednarek, pani Aneta Waszczykowska- Przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Rokiciny, pani Krystyna Kisiel- Prezes Powiatowego Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w  Rokicinach.
    W pięknej scenerii zimowo – świątecznej nie tylko na scenie, ale również za oknami, wystąpili: Lilianna Zalesińska- mezzosopran, Małgorzata Toczyska- Ludwig- sopran,  Piotr Szymanowicz- pianista. Miało być ciepło, miło, rodzinnie… i tak też było. Chwilami smutno, refleksyjnie, a już za moment radośnie i wesoło. Stworzyliśmy „nieziemski” klimat! A to dzięki artystom, którzy w swoje interpretacje włożyli umiejętności i serce, publiczności, która niczym najznakomitsi melomani nagradzała i ośmielała wykonawców gromkimi brawami. Koncertowi towarzyszyła także wystawa prac dzieci z koła plastycznego GOK pt. " W świątecznej szacie", którego instruktorem jest pani Krystyna Popielska (wystawę można oglądać w kościele w Rokicinach Kolonii). Całości dopełniły najpiękniejsze utwory świąteczne z innych krajów. Było tradycyjnie ale i odkrywczo, każdy słuchacz  mógł odnaleźć  dla siebie coś niezwykłego. Wiemy, iż każdy naród ma swoje własne kolędy, ale jest jedna międzynarodowa. To uznana za kolędę świata „Cicha noc”. Kolędę tą można usłyszeć w 300 językach, my usłyszeliśmy ją trzech: francuskim, angielskim i oczywiście polskim, wspólnie z artystami śpiewała ją cała publiczność. Po prawie godzinnym występie wykonawcy zostali nagrodzeni wielkimi brawami. Wójt Gminy oraz Dyrektor GOK wręczyli im po symbolicznej róży i podziękowali za i pełen pozytywnych emocji koncert. Wójt Gminy podkreślił, iż dzięki artystom mogliśmy chociaż przez chwilę poczuć się jak na widowni Teatru Wielkiego.
    Na zakończenie tego pełnego wrażeń wieczoru pani Longina Waszczykowska  zaprosiła wykonawców i gości na lampkę szampana i poczęstunek. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne kolędowanie, a artystom za ponowne wprowadzenie w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, które tak niedawno radośnie przeżywaliśmy.
19-01-2016
Galeria
Szukaj w artykułach
Czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30