polski
Wtorek, 02 czerwca 2020 r. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
Nakręceni na teatr
 11 czerwca 2015 roku młodzież biorąca udział w projekcie "Nakręceni na teatr" w ramach programu "Równać Szanse" realizowanego w Gminnym Ośrodku Kultury w Rokicinach, wraz z opiekunami Dyrektor GOK panią Longiną Waszczykowską, panią Joanną Borowską oraz panią Pauliną Dudek wybrała się do Teatru Pinokio w Łodzi.
 Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu  podczas nagrywania oraz warsztaty z operatorem kamery. Uczniowie wybrali  sztukę pt." Gdzie jest Lailonia?" na podstawie 13 bajek z Królestwa Lailonii Leszka  Kołakowskiego. Spektakl w reżyserii Konrada Dworakowskiego to próba dekonstrukcji świata realnego na pojedyncze elementy. Sztuka odbiła się dużym echem wśród młodzieży, a po jej zakończeniu grupa głośno komentowała spektakl, który został przez nich bardzo pozytywnie odebrany. Każdy kto go obejrzał miał wiele do powiedzenia o tym w jaki sposób został przez niego zinterpretowany oraz o emocjach jakie w nim wzbudził. 
 
Po kilkunastominutowej przerwie grupa udała się na warsztaty operatorskie prowadzone przez panią Katarzynę Lesisz. W trakcie spotkania  uczestnicy uczyli się min. uważnie obserwować otaczającą nas rzeczywistość, jest ona bowiem podstawowym źródłem inspiracji każdego artysty. Znaleźć coś interesującego w pomieszczeniu, w którym odbywały się warsztaty i wykorzystać to jako scenografie, aby samodzielnie nagrać scenę z wcześniej obejrzanego przedstawienia. Młodzież uczyła się także zwracać uwagę na kolor i faktury oraz budować bohaterów z detali (charakterystycznych gestów, mimiki, elementów ubioru). Dowiedziała się także jak istotną rolę odrywa kadrowanie oraz oświetlenie, to ono bowiem tworzy nastrój i charakter nagrania. Mogli chwilę poczuć się jakby zaglądali do skrzyni iluzjonisty – eksperymentowali z tym, jak często bardzo drobne zmiany w oświetleniu czy miejscu w którym znajdzie się kamera znacząco wpływają na optykę widzenia, rysunek postaci i kompozycję kadru. Wyjazd do teatru i warsztaty można uznać za wyjątkowo udane. Było mnóstwo radości i śmiechu podczas wspólnego nagrywania, wiele ciekawych informacji i nowych wiadomości na długo zostanie w pamięci uczestników projektu. Na pewno zostaną przez nich wykorzystane podczas ich samodzielnej pracy nad spektaklem.
 
15-06-2015
Galeria
Szukaj w artykułach
Czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30