polski
Piątek, 29 maja 2020 r. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
90-rocznica konstytucji Marcowej-wystawa połączona z prelekcją
Przypomnienie tradycji związanych z uchwaleniem Konstytucji Marcowej oraz wydarzeń towarzyszących było przedmiotem organizowanych prelekcji i wystaw zorganizowanych w naszym regionie przez Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo -Zachodniego Mazowsza.
90-rocznica konstytucji Marcowej-wystawa połączona z prelekcją  
Przypomnienie tradycji związanych z uchwaleniem Konstytucji Marcowej oraz wydarzeń towarzyszących było przedmiotem organizowanych prelekcji i wystaw zorganizowanych w naszym regionie przez Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo -Zachodniego Mazowsza. Pierwsze, inauguracyjne spotkanie odbyło się w Gimnazjum w Rogowie, w spotkaniu uczestniczyła młodzież trzecich klas gimnazjalnych i przedstawiciele władz samorządowych Tego samego dnia w godzinach popołudniowych wystawa prezentowana była w Liceum Ogólnokształcącym w Brzezinach. W dniu 22 marca spotkanie i wystawa zorganizowane zostały w III LO w Tomaszowie Mazowieckim.  W dniu 28 marca prezentacja odbywała| się w Ujeździe w sali konferencyjnej przedsiębiorstwa AGROLEN (Wólka Krzykowska), w ktorym uczestniczył wicestarosta Sławomir Szewczyk. W dniu 29.03.2011 r. prezentacja miała miejsce w Gimnazjum w Popielawach w Gminie Rokiciny na które przybyli przedstawiciele samorządu: Pan Tomasz Tomczyk - Przewodniczący Rady Gminy oraz Janina Krajewska - Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy, oraz w Bibliotece Miejskiej w Koluszkach a w dniu 30 marca w Gimnazjum w Budziszewicach. Podczas wszystkich spotkań tradycje Konstytucji marcowej wraz z prezentacja eksponatów przedstawił koordynator programowy Stowarzyszenia Gmin Grzegorz Świetlik. Wśród materiałów wystawowych zaprezentowane zostały: egzemplarz Konstytucji Marcowej, zbiory monet i banknotów ze wspomnianego okresu, oryginalne mapy, książki i medale upamiętniające wydarzenia towarzyszące przyjęciu konstytucji.
 
W dniu 17 marca minęła 90 rocznica uchwalenia pierwszej po odzyskaniu niepodległości Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Sejm Ustawodawczy wybrany w styczniu 1919 roku działał w niezwykle skomplikowanej sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej. Trwały walki o granice Polski i o kształt polityczno- ustrojowy państwa. Bardzo trudna była też sytuacja gospodarcza, kształtowaniom jednolitego obszaru towarzyszyły niezwykle uciążliwa hiperinflacja oraz trudności w scalaniu ziem polskich pozostających od ponad 100 lat pod różną jurysdykcją państw zaborczych. Uwzględniając całokształt ówczesnej sytuacji tym większe uznanie należy się ówczesnym władzom ustawodawczym, które wznosząc się ponad doraźne podziały i przezwyciężając towarzyszące kształtującemu się państwu trudności podjęły trud wypracowania ustawy zasadniczej Rzeczpospolitej Polskiej. Przyjęcie konstytucji było kolejnym ważnym krokiem (poczynając od 11 listopada 1918 roku) na drodze budowy II Rzeczypospolitej. W marcu 1921 roku pracom Sejmu nad ustawą konstytucyjną towarzyszyło też kilka ważnych wydarzeń także ściśle związanych z tworzeniem polskiej państwowości: Z 2/3 marca podpisany został traktatu polsko -rumuńskiego, pierwsza międzynarodowa umowa polityczna, gospodarcza i wojskowa II Rzeczypospolitej, 18 marca podpisany był Traktat Ryski, formalne kończący wojnę polsko -radziecką, 20 marca odbył się plebiscyt na Śląsku, 22 marca wydane było rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej o powołaniu centralnej Nadzwyczajnej Komisji Rozjemczej ds. Rozstrzygania sporów Pracodawców i Pracowników Rolnych, 31 marca utworzone zostało pierwsze w Polsce towarzystwo miłośników książki – Towarzystwo Bibliofilów Polskich

 

07-04-2011
Szukaj w artykułach
Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31