polski
Niedziela, 31 maja 2020 r. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
Dożynki 2017
„Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem, Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem…”
Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz”

Tegoroczne dożynki w gminie Rokiciny były tym szczególnym czasem,  mieszkańcy i goście mogli po raz kolejny wspólnie świętować i bawić się, podsumowując jednocześnie udane zbiory, ale i miesiące ciężkiej pracy w wielu dziedzinach związanych nie tylko z rolnictwem. Tradycyjnie rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji rolników. W trakcie nabożeństwa zostały wręczone kosze dożynkowe na ręce gospodarza Gminy Jerzego Rebzdy oraz  ks. Proboszcza Andrzeja Bednarka przygotowane przez Sołectwa z Michałowa i Rokicin- Kolonii.  Jak na dożynki przystało dzielono chlebem z tegorocznych zbóż. Przepięknie udekorowane bochenki chleba Wójt Gminy Rokiciny, ksiądz Andrzej Bednarek wraz ze Starostami Dożynek panią Zofią Wachowiec ze Starych Chrust Woli i panem Wiesławem Lewandowskim z Łaznówka poczęstowali uczestników dożynkowym chlebem.

Wójt Gminy pan Jerzy Rebzda wspomniał w inauguracyjnym przemówieniu, że dożynki w tradycji polskiej, choć kojarzone zwykle z dziękczynieniem za dary przyrody, były i są również okazją do podkreślania różnorodności i potencjału tkwiącego we wsi polskiej. Nasza gmina ma tę szczególną cechę, że stanowi społeczność ludzi reprezentujących wiele gałęzi gospodarki, ale o wspólnych celach, ceniących sobie walory życia poza miastem i odpowiedzialnie zaangażowanych w życie tejże wspólnoty. Święto plonów było zatem znakomitą sposobnością do czerpania z bogatej tradycji rolniczej, dzięki której obecne pokolenia mogą rozwijać w sobie cenne wartości i postawy związane na przykład z szacunkiem do pracy, dbałością o przyrodę czy koniecznością współpracy dla dobra wspólnego. Spółdzielnia "Ryki"   zwróciła się z prośbą o wręczenie dyplomów  podczas uroczystości dla czterech rolników: pana Andrzeja Wójcika z Łaznowskiej Woli, pana Tomasza Kocięby z Łaznowa, pana Michała Glonka ze wsi Michałów oraz pana Wojciecha Jałmużny z Popielaw, są to dostawcy mleka wyróżniający się ilością i najwyższą jakością w tej spółdzielni.  Po części oficjalnej dożynek rozpoczął się bogaty program artystyczny, a na scenie pojawili się kolejno: Strażacka Orkiestra Dęta z Łaznowa, zespół  „Anilana ”, dzieci ze Szkoły Tańca Step Dance, duet: Weronika Woźniak i Ola Kaliszka, zespół Bobi,, Mr. Sebii, a na zakończenie zaśpiewała Magdalena Dudzic.

Jest też wielu ludzi bez których zaangażowania, poświęconego czasu oraz pracy, zorganizowanie dożynek byłoby rzeczą nie możliwą. Ogromne podziękowania należą się:  Radom Sołeckim na czele z Sołtysami, włożyli oni wiele pracy i trudu oraz poświecili dużo czasu na to, żeby wszyscy mieszkańcy i goście mogli skosztować tych wszystkich przepysznych rzeczy oraz  nacieszyć oczy piękną dekoracją namiotu, a także każdy, kto przyjechał na gminne dożynki w mógł podziwiać pomysłowe zabawne dekoracje, które stanęły w parku, wszystkie wymagały pracy i przede wszystkim sporego poczucia humoru. Brawo za pomysły i chęci! Podziękowania należą się również pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej za piękną dekoracje sceny, Gminnego Przedszkola Publicznego za udostępnienie placu, sponsorom, pracownikom Urzędu Gminy w Rokicinach oraz pozostałym zaangażowanym w organizację tego święta. Słowa podziękowania należą się również Policji, Straży Pożarnej oraz Ratownictwu Medycznemu za to ze czuwali nad porządkiem i bezpieczeństwem ludzi którzy dzisiejsze święto plonów razem z nami zechcieli świętować. Na dożynkach było coś dla ducha, coś dla ucha oraz nie zabrakło uczty dla podniebienia. Każdy smakosz mógł spróbować wojskowej grochówki, bigosu, chleba ze smalcem i ogórkiem, przeróżnych wędlin,  lodów czy ciast.
WIĘCEJ ZDJĘĆ


06-09-2017
Galeria
Szukaj w artykułach
Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31