polski
środa, 08 lipca 2020 r. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
Święto Niepodległości w Rokicinach
„We współczesnym społeczeństwie obserwuje się zdziczałość dusz” – do tych słów Ojca Świętego, Benedykta XVI odwołał się ks. dr Marek Stępniak podczas homilii z okazji Święta Niepodległości, obchodzonego 11 listopada w Gminie Rokiciny. Proboszcz Parafii Świętej Rodziny w Rokicinach mówił o roli współczesnego patriotyzmu zdeterminowanego trendami i grami politycznymi. Homilia księdza wyraźnie wskazywała na prawo naturalne, czyli ludzkie prawo do godności, którego nie można nikogo pozbawić, nawet wobec tak „br

 „We współczesnym społeczeństwie obserwuje się zdziczałość dusz” – do tych słów Ojca Świętego, Benedykta XVI odwołał się ks. dr Marek Stępniak podczas homilii z okazji Święta Niepodległości, obchodzonego 11 listopada w Gminie Rokiciny. Proboszcz Parafii Świętej Rodziny w Rokicinach mówił o roli współczesnego patriotyzmu zdeterminowanego trendami i grami politycznymi. Homilia księdza wyraźnie wskazywała na prawo naturalne, czyli ludzkie prawo do godności, którego nie można nikogo pozbawić, nawet wobec tak „brutalnych” dzisiaj ugrupowań społecznych, propagujących niemoralność czy wprost zachowania ahumanitarne. Dzisiejszy patriotyzm to więc walka o krzyż sejmowy czy obecność orła na koszulkach polskich piłkarzy.

W duchu takich słów mieszkańcy Gminy Rokiciny wzięli udział w uroczystej mszy świętej, na której obecni byli m.in. Wójt Gminy Rokiciny – Barbara Robak, Przewodniczący Rady Gminy – Tomasz Tomczyk, dyrektorzy Gminnego Ośrodka Kultury, szkół gminnych i Przedszkola Leśnych Skrzatów, przedstawiciele gminnych OSP, orkiestra strażacka z Łaznowa oraz poczty sztandarowe.

Po mszy nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów z Publicznego Gimnazjum w Popielawach. Młodzież szkolna przypomniała zebranym historię polskich rozbiorów, dramat kraju podczas zaborów, a także pamiętną datę zakończenia I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku.

Następnie zebrani w uroczystym korowodzie udali się pod kapliczkę przed kościołem, gdzie nastąpiło przemówienie pani Wójt z okazji Święta Niepodległości. Wójt w towarzystwie Przewodniczącego Rady Gminy złożyła kwiaty pod kapliczką za poległych w czasie zaborów i podczas pierwszej wojny światowej. Uroczystości zakończyły się koncertem orkiestry dętej z Łaznowa, która wykonała cykl patriotycznych utworów.

 

14-11-2011
Galeria
Szukaj w artykułach
Lipiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31