polski
Sobota, 06 czerwca 2020 r. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
VI Dożynki Gminno-Parafialne

    Sierpień to czas żniw, a po ich zakończeniu przychodzi czas na święto dziękczynienia za plony – czyli na tradycyjne dożynki. W upalną niedzielę 28 sierpnia w naszej gminie odbyły się VI Dożynki Gminno-Parafialne połączone z Odpustem Parafialnym. Rozpoczęły się od mszy świętej celebrowanej przez Rektora WSD ks. Prałata Jarosława Paterę. W swoim przemówieniu Wójt Gminy Rokiciny podkreślił znaczenie wsi i rolnictwa nie tylko dla gospodarki ale również dla zachowania tradycji i historii Polski. W czasie mszy Prałat poświęcił chleby i wieńce przygotowane przez sołectwa Stare Chrusty i Stefanów, które później zostały wręczone na ręce gospodarza Gminy Jerzego Rebzdy oraz  ks. Proboszcza Andrzeja Bednarka. Na zakończenie nabożeństwa jak na dożynki przystało dzielono chlebem z tegorocznych zbóż. Przepięknie udekorowane bochenki chleba Wójt Gminy Rokiciny, ksiądz Andrzej Bednarek wraz ze Starostami Dożynek panią Anną Marcinkowską z Kolonii Łaznów i panem Sebastianem Pierzchałką z Łaznowa poczęstowali uczestników dożynkowym chlebem.

    Druga część dożynek o charakterze artystyczno – rozrywkowym miała miejsce na scenie letniej.  Rozpoczęła ją Dyrektor GOK pani Longina Waszczykowska, która oficjalnie rozpoczęła VI  Gminno- Parafialne Dożynki oraz poprosiła o zabranie głosu Wójta Gminy Rokiciny pan Jerzego Rebzdę, który bardzo serdecznie powitał wszystkich przybyłych do nas ze szczebla wojewódzkiego, powiatowego oraz lokalnych kierowników, dyrektorów placówek oświatowych, Radnych Rady Gminy oraz Sołtysów, mieszkańców z  terenu gminy, a przede wszystkim  serdecznie powitał tych bez których Dożynki by nie miały miejsca, a mianowicie rolników oraz  mieszkańców naszej małej Ojczyzny Gminy Rokiciny. Następnie Wójt Gminy wręczył dyplom i nagrodę
laureatowi  Konkursu Agroliga w kategorii Rolnicy, którym został pan Tomasz Kocięba.
  Spółdzielnia "Ryki"   zwróciła się z prośbą o wręczenie dyplomów  podczas uroczystości dla czterech rolników: pana Andrzeja Wójcika z Łaznowskiej Woli, pana Tomasza Kocięby z Łaznowa, pana Michała Glonka ze wsi Michałów oraz pana Wojciecha Jałmużny z Popielaw, są to dostawcy mleka wyróżniający się ilością i najwyższą jakością w tej spółdzielni.

    Występy rozpoczęły się  prezentacją umiejętności tanecznych  Zespołu Pieśni i Tańca "Rzgowianie", który został przyjęty dużymi brawami. Następnie zaprezentował się na naszej scenie kabaret "Trzeci Oddech Kaczuchy" w programie " Od hipisa do sołtysa" duet ten rozbawił wszystkich do łez i wciągnął publiczność do wspólnej zabawy. W biesiadnym klimacie bawiła również zgromadzonych Kapela Podwórkowa Tolka Gałązki. W międzyczasie ogłoszono również wyniki konkursu na "Najładniejszą i najbezpieczniejszą zagrodę w Gminie Rokiciny".
     Na dożynkach było coś dla ducha, coś dla ucha oraz nie zabrakło uczty dla podniebienia. Każdy smakosz mógł spróbować wojskowej grochówki, chleba ze smalcem i ogórkiem, przeróżnych wędlin,  lodów czy ciast. Słodkie wypieki dostarczyli sołtysi naszej gminy.
Degustacja dożynkowych potraw i smakołyków przygotowana była przez koła gospodyń wiejskich, którymi kierowała Aneta Waszczykowska z produktów pozyskanych od sponsorów. Pomagali także pracownicy Urzędu Gminy.
Ksiądz Proboszcz zapewnił  bezpłatne atrakcje min. boisko do mini golfa, a dla najmłodszych dmuchany plac zabaw. Śmiało można stwierdzić, że dokładnie każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a organizatorzy z doskonałym wyczuciem równoważyli atrakcje zarówno dla młodszych uczestników wspólnej zabawy, jak i dla dorosłych, a nawet połączyli tradycję i folklor z nowoczesnością. Nic zatem dziwnego, że po zakończeniu dożynek wszyscy byli usatysfakcjonowani poziomem prezentowanym przez artystów. Na koniec wystąpił zespół "Red Guitars cover Czerwone Gitary" razem z nimi bawiła się świetnie publiczność, która tańczyła i śpiewała, nie zabrakło również bisów i pamiątkowych zdjęć. Po tym znakomitym i żywiołowym koncercie organizatorzy zaprosili zgromadzonych gości na zabawę taneczną prowadzoną przez DJ’a, która potrwała do późnych godzin wieczornych
     Mamy nadzieję, że tradycji stanie się zadość i za rok ponownie spotkamy się w tak licznym gronie na kolejnych uroczystościach. Tymczasem raz jeszcze zachęcamy  do oglądania fotorelacji z tej wspaniałej imprezy jaką były tegoroczne Dożynki Gminno - Parafialne.

    Całością przygotowań i koordynacją wszystkich działań związanych z Dożynkami oraz prowadzeniem imprezy zajmowała się Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach Pani Longina Waszczykowska. Nie można również pominąć dekoracji przygotowanej przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Rokicinach oraz Strażackiej Orkiestry Dętej z Łaznowa i Pocztom Sztandarowym z Rokicin, Starych Chrustów i Łaznowskiej Woli,  które uświetniły uroczystości. Nad bezpieczeństwem  imprezy i bawiących się na niej gości, a także porządkiem na drogach i parkingach czuwali strażacy OSP  i policjanci z Rokicin. Wszystkim  osobom zaangażowanym w organizację Dożynek serdecznie dziękujemy.


31-08-2016
Galeria
Szukaj w artykułach
Czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30