Podstawa prawna
Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (tj. Dz. U. z 2020r. poz. 332 ze zm.);
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 stycznia 2020 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. z 2020 poz. 31)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26.02.2019 r. w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego (Dz. U z 2019 r. poz. 400).
Miejsce załatwienia sprawy
- Urząd Gminy w Rokicinach, ul. Tomaszowska 9, 97-221 Rokiciny; pokój 20 – Referat Spraw Obywatelskich tel. 44 719 5009
Sposób załatwienia sprawy
- Osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana posiadać dowód osobisty od ukończenia 18 roku życia.
- Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską składa jeden z rodziców.
- Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod władzą rodzicielską składa opiekun prawny.
- Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo składa kurator.
- Przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego wymagana jest obecność osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie oraz osoby ubezwłasnowolnionej częściowo.
- Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się w organie dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Wniosek składa się w postaci papierowej w siedzibie organu dowolnej gminy lub w postaci dokumentu elektronicznego skierowanego do organu dowolnej gminy.
- W przypadku niemożności złożenia wniosku w siedzibie urzędu z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody, osoba powiadamia o tym organ gminy, który zapewnia przyjęcie wniosku i odbiór dowodu osobistego w miejscu pobytu tej osoby, jeżeli pozwalają na to okoliczności, w jakich się ona znajduje.
- Dowód osobisty jest ważny 10 lat od daty jego wydania.
- Dowód osobisty odbiera się w siedzibie organu gminy, w której został złożony wniosek.
- Dowód osobisty wydany osobie ubezwłasnowolnionej całkowicie odbiera rodzic albo opiekun prawny.
- Dowód osobisty wydany osobie ubezwłasnowolnionej częściowo odbiera ta osoba, rodzic albo kurator.
- Osoba odbierająca nowy dowód osobisty jest obowiązana przedłożyć dotychczasowy dowód osobisty.
- Pod tym adresem można sprawdzić czy dowód osobisty jest gotowy do odebrania: https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/odbior-dowodu-osobistego-sprawdz-czy-twoj-dowod-jest-gotowy
- Dowód osobisty podlega wymianie w przypadku:
- zmiany danych, które zamieszczane są w dowodzie osobistym – wniosek należy złożyć niezwłocznie,
- utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego – wniosek należy złożyć niezwłocznie,
- zmiany wizerunek twarzy posiadacz dowodu osobistego w stopniu utrudniającym ustalenie tożsamości osoby- wniosek należy złożyć niezwłocznie,
- z powodu upływu terminu ważności dowodu osobistego – wniosek należy złożyć nie później niż na 30 dni przed upływem terminu jego ważności,
- unieważnienia certyfikatów zamieszczonych w dowodzie osobistym- wniosek należy złożyć niezwłocznie,
- ubezwłasnowolnienia całkowitego lub częściowego posiadacza dowodu osobistego, w którego dowodzie osobistym w warstwie elektronicznej został zamieszczony certyfikat podpisu osobistego – wniosek należy złożyć niezwłocznie
Uwaga! Zmiana adresu miejsca zamieszkania posiadacza dowodu osobistego wydanego przed dniem 01.03.2015 r. nie stanowi podstawy do jego wymiany.
Dowód osobisty podlega unieważnieniu m.in.:
- z dniem zawiadomienia o jego utracie, uszkodzeniu lub z dniem przekazania przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego;
- z dniem utraty obywatelstwa polskiego;
- po upływie 4 miesięcy od zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym w przypadku niezłożenia przez posiadacza dowodu osobistego wniosku o jego wymianę, licząc od daty zaistnienia zmiany;
- z dniem upływu ważności dowodu osobistego;
- z dniem unieważnienia certyfikatów zamieszczonych w dowodzie osobistym,
- z dniem uprawomocnienia się orzeczenia sądu o ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym posiadacza dowodu osobistego, w którego dowodzie osobistym w warstwie elektronicznej został zamieszczony certyfikat podpisu osobistego.
Informacje uzupełniające
- Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie składa podpisu na wniosku w postaci papierowej w miejscu przeznaczonym na podpis. Wniosek podpisuje rodzic lub opiekun prawny.
- Wniosek o wydanie dowodu osobistego w postaci elektronicznej musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP rodzica lub opiekuna prawnego.
- Formularz elektroniczny jest dostępny na elektronicznej platformie usług administracji publicznej ePUAP:
https://epuap.gov.pl/wps/myportal/strefa-klienta/katalog-spraw/sprawy-obywatelskie/dokumenty-tozsamosci/uzyskaj-dowod-osobisty-dla-dziecka-lub-podopiecznego - lub na stronie: https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/uzyskaj-dowod-osobisty-dla-dziecka-lub-podopiecznego#scenariusz-przez-internet
- Fotografia załączana do wniosku powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku na papierze fotograficznym lub na papierze fotograficznym przeznaczonym do drukarek.
Tu sprawdzisz jak powinno wyglądać zdjęcie do dowodu:
https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu
- Osoba składająca wniosek o wydanie dowodu osobistego otrzymuje potwierdzenie złożenia wniosku w postaci papierowej albo w postaci dokumentu elektronicznego.
Karze ograniczenia wolności albo karze grzywny podlega każdy kto:
- uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego,
- zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty,
- nie zwraca dowodu osobistego w razie utraty obywatelstwa polskie
Termin realizacji
- 30 dni