W związku z wiosenną akcją szczepienia lisów wolnożyjących na terenie województwa łódzkiego, która odbędzie się w dniach pomiędzy 18 a 24 kwietnia 2024 r.,  przekazuje się mieszkańcom informacje o planowanych działaniach.

Jednocześnie informuję, że zrzut szczepionek przeciwko wściekliźnie wolnożyjących na terenie województwa łódzkiego wykonywany będzie z samolotów na terenie powiatów: opoczyńskiego, tomaszowskiego, rawskiego, skierniewickiego, łowickiego, kutnowskiego, łęczyckiego (z wyłączeniem gminy Świnice Warckie) oraz zgierskiego (na terenie gminy Głowno).

Szczepionka to preparat w formie płynnej umieszczony w plastikowym blistrze, otulonym z zewnątrz brązowo-zieloną zanętą o intensywnym zapachu ryby, który ma na celu zwabienie zwierząt.

Podczas trwania planowanych działań istnieje duże prawdopodobieństwo kontaktu człowieka ze szczepionką oraz ryzyko podjęcia jej przez zwierzęta domowe.

Informuję także, że komunikat o planowanych działaniach zostanie zamieszczony w Regionalnym Systemie Ostrzegania oraz na profilu Facebook Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego pod adresem https://www.facebook.com/zarzadzaniekryzysowe.