polski
Sobota, 08 sierpnia 2020 r. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
Powiatowy Konkurs Kiszenia Kapusty
W Gminie Budziszewice po raz ósmy odbył się Powiatowy Konkurs Kiszenia Kapusty.
     Jak co roku organizatorami byli: Gmina Budziszewice wraz ze Starostwem Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim. Konkurs odbył się w dniu 14 listopada 2015 r.,  tradycyjnie w sali OSP w Budziszewicach.  W Powiatowym Konkursie Kiszenia Kapusty udział wzięły trzyosobowe reprezentacje poszczególnych gmin powiatu tomaszowskiego. W tym roku po raz pierwszy reprezentacje oceniane były również pod względem przestrzegania zasad bezpiecznej pracy, dla zwycięzców w tej kategorii była przygotowana nagroda rzeczowa ufundowana przez organizatorów PT KRUS w Tomaszowie Maz. i Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Maz.
Drużynowa rywalizacja  podlegała na poszatkowaniu trzech główek kapusty, starciu marchwi i zmieszaniu jej z poszatkowaną kapustą. Kapustę należało pokroić jak najdrobniej, w jak najkrótszym czasie. Ocenie podlegał czas szatkowania i wygląd estetyczny pokrojonej kapusty. Ponadto komisja oceniała wygląd reprezentacji, czyli: pomysłowość, oryginalność i ogólny wygląd artystyczny oraz hasło reklamujące drużynę. Naszą Gminę reprezentowało KGW z Michałowa w składzie: panie Alicja Zimnicka, Gabriela Ziętek i Zdzisława Popecka, przewodniczącą koła jest pani Barbara Makowska. W oczekiwaniu na werdykt Jury kapusta została przełożona do beczki i przy dźwiękach muzyki najpierw ubita drewnianą pałką przez gospodarzy i zaproszonych gości wśród których byli obecni min. Wójt Gminy Rokiciny pan Jerzy Rebzda, który dopingował naszą drużynę oraz pan Marek Olkiewicz Radny Powiatu Tomaszowskiego. Po zakiszeniu kapusty nadszedł czas na wyczekiwany werdykt, jednogłośnie pierwsze miejsce dyplom i nagrodę przyznano wszystkim reprezentacjom Kół Gospodyń Wiejskich biorącym udział w konkursie, a nagrodę dodatkową za przestrzeganie zasad bezpiecznej pracy przyznano KGW Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych SZYK z Budziszewic.
Następnie wszystkie delegacje gmin zostały zaproszone na suty poczęstunek składający się z potraw wykonanych z kapusty. Po posiłku wszyscy udali się na wspólną zabawę. Spotkania, które odbywają się w poszczególnych gminach naszego powiatu są nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale przede wszystkim przyczyniają się do podtrzymywania tradycji ludowych, pozwalają przekazywać je z pokolenia na pokolenie. Przy tym integrują mieszkańców naszego regionu.
17-11-2015
Galeria
Szukaj w artykułach
Sierpień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31