polski
Niedziela, 07 czerwca 2020 r. Imieniny: Ariadny, Jarosława, Roberta
Równać szanse
   W programie ,,Równać szanse" nie chodzi o to, by młodzież z małych miejscowości przygotować  do  życia w mieście, bo nie miasto  jest tu szczególną wartością, lecz  niezależność w świadomym, opartym na rzetelnej wiedzy, wyborze, którego dokonuje młody człowiek.
 Bo już  wie,  że  tak sam pewnie jak  w  swojej okolicy, mógłby  czuć się  gdziekolwiek i z kimkolwiek. Bo już wie, że również w swojej okolicy mógłby robić coś nowego, niezwykłego, ważnego. Idea programu,w:www.rownacszanse.pl
 
           Gminny Ośrodek  Kultury w Rokicinach pozyskał z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności dotacje w ramach programu "Równać Szanse 2014 – Regionalny Konkurs Grantowy"  w kwocie 7500 zł na realizację projektu "Nakręceni na teatr". Uczestnikami projektu była 25 osobowa grupa młodzieży której wiek  był zróżnicowany, byli nimi bowiem obecni uczniowie gimnazjum, ale też jego absolwenci z gminy Rokiciny. Nie przeszkodziło to jednak w szybkiej integracji, a często nawet pomogło we wspólnych działaniach. 
       Celem projektu było poznanie własnych możliwości oraz rozwinięcie umiejętności nawiązywania nowych kontaktów i pozyskanie do swoich działań wsparcia społecznego, poprzez nawiązanie nowych relacji społecznych z ludźmi i instytucjami, a także rozwijanie umiejętności  pracy w grupie.
Pierwsze spotkanie młodzieży miało miejsce  21 lutego 2015 roku a zakończenie w ostatni piątek czerwca 2015r. Przez kilka miesięcy grupa spotykała  się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rokicinach i realizowała ustalony na początku harmonogram działań w wyniku którego powstało nagranie spektaklu telewizyjnego.
       Grupa miała za sobą spotkania z dziennikarzami, zarówno pracującymi zawodowo, jak i tymi początkującymi w ich wieku-Redakcja Młodej Generacji w Rzgowie. Starsi dziennikarze nauczyli ich obcować z kamerą, będąc w kadrze, ale też stojąc za nią. W ramach działań związanych z projektem dwukrotnie był zorganizowany wyjazd do teatru. Z pierwszą wizytą młodzież wybrała się do Teatru Pinokio. Obejrzeli tam spektakl pt. “Gdzie jest Lailonia?”, a tuż po nim reżyserka przeprowadziła warsztaty operatorskie. Druga wizyta miała miejsce w Teatrze Nowym, tym razem ,,Nakręceni na teatr" mieli okazję obejrzeć skrzący się humorem szalony spektakl, oparty na scenicznych grach improwizacyjnych  pt. "Impro Atak!". W międzyczasie grupa  pracowała nad scenariuszem, scenografią, projektem plakatów, zaproszeń itp. oraz omawiała szczegóły związane z dalszymi poczynaniami. W trakcie trwania całego projektu młodzież nie tylko pogłębiła swoją wiedzę i zdobyła dodatkowe umiejętności, ale też poznała się wzajemnie w różnych relacjach i sytuacjach, oraz nauczyła się współdziałać w grupie.
                 26 czerwca 2015r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, które swoją obecnością uświetnili: reżyser, scenarzysta, operator i pisarz pan Jan Jakub Kolski oraz jeden z najciekawszych aktorów polskiego kina, pan Krzysztof Majchrzak. Na spotkanie przybyła również sekretarz Gminy Rokiciny pani Alina Urbaniak oraz kierownicy instytucji z terenu naszej gminy. Była także przedstawicielka prasy pani Marzanna Majewska z TiT. Dyrektor GOK pani Longina Waszczykowska przywitała wszystkich zebranych, pokrótce opowiedziała o idei tego przedsięwzięcia, a także przedstawiła przybyłym biografię naszych znakomitych gości, po czym oddała głos młodzieży.         Prowadzące Klaudia Chociszewska i Monika Staroń dokonały podsumowania projektu, oraz zaprosiły do obejrzenia powstałego w jego wyniku przedstawienia teatralnego pt. ,,Miasto smutku". W trakcie wyświetlania nagrania panowała cisza i widać było skupienia na twarzach widowni, po zakończeniu projekcji wszyscy bili ogromne brawa. Następnie Weronika Wożniak i Justyna Opas rozpoczęły wywiad z panami: Janem Jakubem Kolskim oraz Krzysztofem Majchrzakiem. Goście chętnie udzielali uczestnikom projektu wskazówek i rad, wspólnie z publicznością dokonali oceny powstałego spektaklu. Panowie w bardzo ciekawy sposób opowiadali o swojej dotychczasowej pracy i osiągnięciach. Mówili skąd biorą inspiracje, oraz czym należy się kierować w ich pracy. Pan Krzysztof Majchrzak podkreślił iż dobry aktor czy reżyser powinien się kierować rozumem i sercem.  Wszyscy uczestnicy projektu bardzo zadowoleni ze spotkań, ale i z żalem „że tak krótko” rozstali się mając nadzieję na kontynuację w przyszłości takich przedsięwzięć. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy udali się na wspólny poczęstunek.
               
30-06-2015
Galeria
Szukaj w artykułach
Czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30