polski
Sobota, 06 czerwca 2020 r. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
Święto Konstytucji 3 maja
Oficjalna nazwa Konstytucji 3 Maja to Ustawa Rządowa. Potocznie nazywamy ją Konstytucją 3 Maja ze względu na dzień uchwalenia – 3 maja 1791 roku.
 Konstytucja ta była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną Ustawą Zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).
Wydarzenie z przed dwustu dwudziestu czterech lat szczególnie wpłynęło na historię naszego kraju. To ważne święto uczcili dzisiaj także mieszkańcy naszej gminy. Jak co roku obchody Narodowego Święta 3 Maja miały charakter bardzo uroczysty. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny w Kościele Świętej Rodziny w Rokicinach-Kolonii, celebrowanej przez ks. Proboszcza Marka Stępniaka.  Podczas homilii Kapłan mówił o Maryi Królowej Polski, która od początków dziejów Polski towarzyszyła nam we wszystkich radosnych i smutnych wydarzeniach naszej codzienności, naszego życia.  Udział w nabożeństwie wzięli przedstawiciele władz samorządowych Gminy Rokiciny: Wójt Gminy Pan Jerzy Rebzda, Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Kudlik z radnymi, przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy. Obecne również były poczty sztandarowe: Szkół Podstawowych z Rokicin i Łaznowa oraz Przedszkola im. „Leśnych Skrzatów”, a także jednostek OSP z naszej gminy. Po nabożeństwie nastąpiła część artystyczna, którą uświetnili uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Popielawach, pod kierunkiem Pani Anny Karp i Pani Sabiny Wiktorowicz. Po zakończeniu występów, uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych przeszli na plac przy kapliczce.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Rokiciny Pan Jerzy Rebzda, który mówił o Konstytucji 3 Maja, barwach narodowych i patriotyzmie. Wspomniał też o przypadającej w tym roku 25. rocznicy  Ustawy o samorządzie terytorialnym.
 Wójt  Gminy wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy, Proboszczem Parafii Świętej Rodziny oraz Radnymi: Panią Agnieszką Włodarczyk i Panem Piotrem Rżankiem złożyli kwiaty i zapalili znicze przy kapliczce i oddali hołd poległym. Symboliczne kwiaty złożył także Komendant Komisariatu Policji w Rokicinach Pan Piotr Skrzypczyński. Ceremonie zakończył koncert Orkiestry Strażackiej z Łaznowa pod batutą Pana Antoniego Kowalczyka.
04-05-2015
Galeria
Szukaj w artykułach
Czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30