polski
Piątek, 29 maja 2020 r. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
Dzień ziemi w Gminie Rokiciny - zdjęcia
O tym, że Dzień Ziemi może być szansą nie tylko na deklamację wierszy o pięknie natury, usiłowali przekonać mieszkańców Gminy Rokiciny uczniowie Szkoły Podstawowej w Łaznowie, którzy postanowili wziąć sprawy ochrony przyrody we własne ręce i zrobić coś dobrego dla lokalnej przyrody. 19 kwietnia chwycili zatem worki w dłonie i tak uzbrojeni ruszyli do rezerwatu jodłowego „Łaznów” znajdującego się w Rokicinach Kolonii, by oczyścić go z zalegających tam śmieci. W akcji wzięli zresztą udział nie tylko „tutejsi

 O tym, że Dzień Ziemi może być szansą nie tylko na deklamację wierszy o pięknie natury, usiłowali przekonać mieszkańców Gminy Rokiciny uczniowie Szkoły Podstawowej w Łaznowie, którzy postanowili wziąć sprawy ochrony przyrody we własne ręce i zrobić coś dobrego dla lokalnej przyrody. 19 kwietnia chwycili zatem worki w dłonie i tak uzbrojeni ruszyli do rezerwatu jodłowego „Łaznów” znajdującego się w Rokicinach Kolonii, by oczyścić go z zalegających tam śmieci. W akcji wzięli zresztą udział nie tylko „tutejsi”. Obok uczniów i nauczycieli pojawili się także pracownicy oraz wolontariusze Fundacji FERSO, wśród których nie zabrakło nawet gości z Bułgarii.

Początkowo towarzyszyła nam niepewność – czy worków aby nie jest za dużo? Czy rzeczywiście zbierzemy aż tyle odpadów? Niestety, rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania. Obok pojedynczych butelek, papierów, puszek, znaleźliśmy w rezerwacie i na obszarach doń przylegających aż kilka dzikich wysypisk, w tym również i takie, które znajdowały się tam od lat i których nie bylibyśmy w stanie uprzątnąć, mając do dyspozycji nawet dwa razy więcej worków.

Sprawa nie mogła być tak pozostawiona. Postanowiliśmy zderzyć mieszkańców z obrazem zanieczyszczenia, do którego sami się przyczynili. Dlatego, dzięki bardzo dużej pomocy Urzędu Gminy, śmieci zostały dostarczone na plac w centrum Rokicin-Kolonii i wyładowane w widocznym miejscu oraz opatrzone stosownym napisem: „Śmieci z rokicińskich lasów. Właścicieli prosimy o odbiór!”

Wprawdzie żadna z osób, które odpadów się w nielegalny sposób pozbyły, nie miała już na tyle odwagi, by zgłosić się po swoją „własność”, wielu było jednak takich, co później przystawali specjalnie, żeby przyjrzeć się nietypowemu widowisku i wczytać w treść napisu. Miejmy nadzieję, iż stanie się on nie tylko jednodniową ciekawostką, ale też zachętą do faktycznej zmiany postaw wobec przyrody.

W czasie, gdy widok śmieci pełnił już swą rolę uświadamiającą, młodzi aktywiści zgromadzili się w Gminnym Ośrodku Kultury na zasłużonym odpoczynku i ufundowanym przez placówkę poczęstunku. Mimo zmęczenia humory dopisywały, więc można przypuszczać, że zapał do działań na rzecz przyrody nie skończy się na tym pojedynczym wydarzeniu, a Dzień Ziemi będzie dla uczniów szkoły w Łaznowie trwał przez cały rok.

20-04-2011
Galeria
Szukaj w artykułach
Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31