polski
Poniedziałek, 21 września 2020 r. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
XI POWIATOWY KONKURS PISANEK I PALM WIELKANOCNYCH
Kultywowanie lokalnych tradycji oraz przekazywanie ich młodemu pokoleniu jest niezwykle istotnym elementem w tworzeniu poczucia przywiązania do miejsca zamieszkania.

Umiejętność przekazywania tradycji jest obowiązkiem tych, którzy ją poznali i przez lata tworzyli. Popularyzując twórczość własną, która ubarwia i wzbogaca naszą kulturę, w niedzielę, 06 kwietnia 2014 roku, w Domu Ludowym w Wyknie, w gminie Będków odbył się XI Powiatowy Konkurs Pisanek i Palm Wielkanocnych. Organizatorami konkursu byli: Starosta Powiatu Tomaszowskiego - Piotr Kagankiewicz, Wójt Gminy Będków Lesław Kołodziejczyk oraz Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich z Będkowa.

Udział w konkursie wzięły wszystkie reprezentacje gmin z Powiatu Tomaszowskiego.

Naszą gminę w Konkursie reprezentowało KGW z Nowych Chrustów, którego przewodniczącą jest pani Janina Krajewska. Panie wykorzystując różnorodność materiałów i technik, pomysłowość oraz kreatywność prezentowały wykonane przez siebie i według własnej inwencji przecudne ozdoby wielkanocne, min. palmy tradycyjne i nowoczesne, pisanki wykonane metodą decoupagu, jak i metodą tradycyjną poprzez farbowanie i wydrapywanie wzorów, nowością była pisanka wykonana metodą decoupagu 3d, oraz inne dekoracje Wielkanocne wykonane w równie interesujący sposób.

Kolorowo i bogato nakryte stoły pozwoliły bardzo mocno odczuć nastrój nadchodzących świąt. Gośce zachwycali się oryginalnością i starannością wykonanych ozdób, i jednocześnie doceniali trud jaki został włożony w stworzenie tych wyrobów.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem pana Kazimierza Barana- członka Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, długo obradowała za nim podjęła jednogłośną decyzję. Czas oczekiwania na werdykt jury uprzyjemniały występy zespołów –Ludowiacy od Będkowa, Fajnych Babek i Kapeli Gmajów. Prace były oceniane w czterech kategoriach: palma tradycyjna, palma nowoczesna, pisanka tradycyjna i pisanka nowoczesna. Nasza reprezentacja, gorąco wspierana i dopingowana przez: Wójta Gminy Rokiciny panią- Barbarę Robak, Sołtys wsi Nowe Chrusty panią- Małgorzatę Lolo oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach panią - Longinę Waszczykowską zdobyła I miejsce, dyplom i nagrodę w kategorii „ palma tradycyjna”. I miejsce KGW Ciebłowice Duże gmina Tomaszów Maz. - w kategorii „palma współczesna”, I miejsce KGW Chociw gmina Czerniewice - w kategorii „pisanka współczesna”, I miejsce KGW Królowa Wola gmina Inowłódz - w kategorii „pisanka tradycyjna. Reszta zespołów zdobyła równorzędnie II miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Po zakończeniu części oficjalnej przybyli goście mogli skosztować pyszności przygotowanych przez panie z KGW z Będkowa.

 

10-04-2014
Galeria
Szukaj w artykułach
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30