polski
Czwartek, 09 lipca 2020 r. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
DZIECI NIE RYBY - GŁOS MAJĄ!
W dniu 30 października uczennica Gimnazjum w Popielawach, Klaudia Chociszewska, pojechała do Warszawy, by odebrać nagrodę z rąk Rzecznika Praw Dziecka. Marek Michalak wraz z komisją złożoną z profesorów i doktorów wykładających na Uniwersytecie Śląskim ocenił eseje napisane przez młodzież w ramach konkursu „Czy dzieci jak ryby głosu nie mają?”.

 

Okazało się, że owszem, mają i niektóre z nich chętnie go zabierają także wtedy, gdy wymaga to większego nakładu pracy i wysiłku. Klaudia, podobnie jak ponad ośmiuset uczniów z całej Polski, podjęła wyzwanie i napisała pracę pod opieką swojej nauczycielki języka polskiego, pani Joanny Borowskiej.

Esej naszej gimnazjalistki spodobał się komisji, która zdecydowała przyznać dziewczynce trzecie miejsce w kraju w kategorii wiekowej 14-16 lat.
     Jest to duże osiągnięcie, gdyż poziom nadesłanych prac okazał się bardzo wysoki, o czym możecie przeczytać na stronie internetowej Biura Rzecznika Praw Dziecka. Komisja była zmuszona kilkakrotnie sprawdzać teksty, by wybrać te najlepsze. A oceniano nie tylko treść esejów, ale także ich formę, nowatorskie rozwiązania i autentyczność wypowiedzi. Wszystkie te aspekty nasza uczennica wzięła pod uwagę już w czasie tworzenia swojego dzieła. Od początku bowiem wyznaczyła sobie ambitne cele: chciała napisać esej (nie rozprawkę, charakterystykę czy opowiadanie, lecz tę trudną literacką formę), pragnęła wykorzystać leitmotiv i niebanalne cytaty, a jednocześnie zamierzała pozostać sobą i nie popaść w grafomanię. Była wierna swoim zamiarom, mimo że nauczycielka kazała jej coś poprawiać, ulepszać i dopisywać. Ta wytrwałość opłaciła się: dziś dumnie nosi tytuł finalistki ogólnopolskiego konkursu inspirowanego osobą Janusza Korczaka. Oprócz satysfakcji Klaudia Chociszewska otrzymała dyplom z rąk samego Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka w Polsce, nagrody rzeczowe oraz udział w zwiedzaniu sejmu i pyszny obiad w restauracji, z której zwykle korzystają posłowie.
     Jednak wspomnienia gimnazjalistki z wycieczki do stolicy nie kończą się na tym. Po zajęciach przewidzianych w ramach nagrody dla młodych pisarzy, nasza gimnazjalistka wraz z panią Borowską wybrały się na spacer ulicami Warszawy. Oglądając zabytki i ciesząc się z wygranej, dotarły do Starego Miasta. Po zrobieniu kilku pięknych zdjęć na Placu Zamkowym i na Starówce obok Syrenki, oraz po wymarznięciu do szpiku kości, udały się na kubek gorącej czekolady. Ta słodka chwila upłynęła im bardzo szybko, więc zaraz okazało się, że nadszedł czas na powrót do domu. Zmierzając w stronę dworca, odwiedziły jeszcze Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie wytrwale obowiązki swe pełniła warta honorowa. Przeszły też aleją Ogrodu Saskiego, gdzie podziwiały posągi mitologicznych postaci (najbardziej do gustu przypadła im Wenus, jednak nie możemy zdradzić Wam, dlaczego. Gdy na warszawskich ulicach wreszcie zapadł zmrok, Klaudia i jej nauczycielka dotarły do stacji i pociągiem wyruszyły w powrotną podróż.
     Klaudia Chociszewska nagrodzona przez Rzecznika Praw Dziecka przysparza dumy Publicznemu Gimnazjum w Popielawach. Ale nie tylko dlatego, że jest zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu. Przyczyną, dla której może być wzorem dla swoich rówieśników jest to, że potrafi i chce korzystać ze swoich praw, szanując prawa innych. Miała okazję wyrazić swoje zdanie i skorzystała z niej. Podjęła wysiłek, poświęciła czas. Zatem jeśli Ty, Drogi Gimnazjalisto, podobnie jak Klaudia chcesz powiedzieć coś światu, nie krzycz, że wszystko jest złe. Wykorzystaj swój głos, swój talent i stwórz coś, co poruszy serca dorosłych. Jeśli tego dokonasz, też będziesz Zwycięzcą!

 

Źródło

02-11-2012
Galeria
Szukaj w artykułach
Lipiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31