polski
Sobota, 06 czerwca 2020 r. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
Powiatowe ostatki 2017
  Ostatki, zapusty – ostatnie dni karnawału od tłustego czwartku do Środy Popielcowej, podczas których powinniśmy jeść na zapas, aby jakoś przetrwać chude dni nadchodzącego postu.
  Być może właśnie dlatego o wiele huczniej niż tłustoczwartkowe objadanie się świętujemy ostatni dzień ostatków – wtorek. Według tradycji ostatki, czyli ostatnie dni zapustne, zwane też „kusymi”, czyli diabelskimi, muszą być hucznie zakończone, zabawami i tłustym jedzeniem. Na naszych stołach nie może zabraknąć tłustych słodkości – pączków, oponek, racuchów, faworków. Polskie obrzędy i zwyczaje są stałym elementem naszego życia, naszej kultury. Łączą pokolenia, zbliżają do siebie grupy społeczne.
    Skończył się niestety wesoły i beztroski czas karnawału, zaczyna się czas przygotowań do świąt Wielkanocy. Aby uczynić za dość wielowiekowej tradycji związanej z tym okresem roku, we wtorek 28 lutego w  Świetlicy Wiejskiej OSP w Rokicinach, odbyły się X Powiatowe Ostatki.
 Celem konkursu jest:
- ocalenie od zapomnienia tradycji i zwyczajów naszych przodków
-promocja gmin powiatu tomaszowskiego i oczywiście integracja środowisk wiejskich
Organizatorami  konkursu byli:
- Starosta Powiatu Tomaszowskiego pan Mirosław Kukliński
- Wójt Gminy Rokiciny pan Jerzy Rebzda
-  Gminny Ośrodek Kultury w Rokicinach
-  Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Rokiciny

    O rozpoczęcie imprezy poproszono gospodarza Gminy Rokicina pana Jerzego Rebzdę, który serdecznie powitał tak licznie przybyłych gości oraz podkreślił, iż bardzo cieszy go fakt, że Powiatowe Ostatki na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych w  Gminie Rokiciny i że właśnie w taki sposób możemy podtrzymywać tradycje. Wśród przybyłych tego wieczoru do nas gości, byli między innymi: pan Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego, którego reprezentował pan Arkadiusz Gajewski-Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego. Starosta Powiatu Tomaszowskiego pan Mirosław Kukliński wraz z członkami zarządu panią Barbarą Robak i panem Bartłomiejem Matysiakiem. Przybyli również Radni Powiatu Tomaszowskiego, a wśród nich nasz Radny Powiatowy pan Marek Olkiewicz, Wójtowie gmin Powiatu Tomaszowskiego.   W uroczystoścu udział wzięły również panie Bożena Bykowska- Sekretarz Gminy Rokiciny, Wanda Jeziorska Skarbnik Gminy wraz z kierownikami instytucji gminnych oraz Radni Gminy Rokiciny z Przewodniczącym Piotrem Kudlikiem, ks. Proboszcz Parafii Świętej Rodziny w Rokicinach Andrzej Bednarek, a także sołtysi na czele z sołtys Rokicin panią Mariolą Żegnałek.
Po powitaniu gości głos zabrała pani Beata Ozga -Fleiszer- Przewodnicząca Komisji Nauki, Kultury i Sportu, która w swoim wystąpieniu nawiązała do tradycji ostatkowej oraz podkreśliła jak ważne jest jej pielęgnowanie i propagowanie.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział 8 reprezentacji  gmin z terenu naszego powiatu:
"Ludowiacy od Będkowa" -Gmina Będków
Zespół Łucy Babki - Gmina Ujazd
KGW ze Smardzewic - Gmina Tomaszów Mazowiecki
KGW z Czerniewic- Gmina Czerniewice
KGW z Glinnika  - Gmina Lubochnia
Reprezentacja KGW z Gminy Żelechlinek
KGW z Brzustowa - Gmina Inowłódz
KGW z Sadykierza z kabaretem "Wcięci przypadkiem" - Gmina Rzeczyca

Publiczności podobały się występy wszystkich utalentowanych artystów, o czym świadczyły gromkie brawa i niegasnący do samego końca entuzjazm. Wszyscy wykonawcy znaleźli świetny sposób na wciągnięcie przybyłych gości do wspólnej zabawy. Po zaprezentowaniu się wszystkich grup  oceny dokonała  Komisja Konkursowa w składzie:
- pan Jerzy Rebzda- Wójt Gminy Rokiciny- Przewodniczący Komisji
- pani Barbara Robak- Członek Zarządu Starostwa Powiatowego
- pan Piotr Kudlik- Przewodniczący Rady Gminy Rokiciny
- pani Paulina Dudek– Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach
- pani Aneta Waszczykowska – Przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich z Terenu Gminy Rokiciny.
Wyniki ogłosił przewodniczący komisji pan Mirosław Kukliński- Starosta Powiatu, tak więc przyznano siedem drugich miejsc i jedno to najważniejsze 1 miejsce dla zespołu "Ludowiacy od Będkowa"- Gmina Będków. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, fundatorem nagród był Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Uroczystość została zorganizowana dzięki współpracy wielu osób i instytucji. W podziękowaniu za ogromne zaangażowanie oraz pomoc i wysiłek włożone w przygotowanie X Powiatowych Ostatek, serdeczne podziękowania i słowa uznania Wójt Gminy skierował do pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Rokiciny, a drobny upominek złożył  na ręce:
pani Doroty Tomczyk - przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich z Rokicin, które było gospodarzem imprezy
pani Anety Waszczykowskiej - przewodniczącej KGW Łaznów,
pani Stanisławy Bortko - KGW Stare Chrusty
pani Janiny Krajewskiej - KGW Nowe Chrusty
pani Joanny Mierzyńskiej - KGW Popielawy
pani Barbary Makowskiej - KGW  Michałów
pani Beaty Brajtkrojc - KGW  Wilkucice

Podziękowania należą się również:
Strażkom Ochotniczych Straży Pożarnych z OSP z Rokicin pod przewodnictwem pana Tomasza Wachowca oraz służbie i ratownictwu medycznemu pod kierunkiem pana Jacka Płeski.

sponsorom X Powiatowych Ostatek, a byli nimi:

Państwo Zenona i Jan Miazek
Ewa i Daniel Miazek
Zakłady Przetwórstwa Mięsnego MIAZEK S.J

Państwo Anna i Bogdan Lipińscy
Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Wilkucicach

Państwo Halina i Marian Motyl
Magdalena Motyl Skonieczko i Jakub Skonieczko
Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw „MOTYL” Sp.J.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się wspólna biesiada i zabawa taneczna, która zgodnie z tradycją ostatkową trwała do północy.
02-03-2017
Galeria
Szukaj w artykułach
Czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30