polski
Piątek, 05 czerwca 2020 r. Imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera
Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
   Na 123 lata Polska została wymazana z mapy Europy, licząc od momentu ostatniego rozbioru dokonanego przez Austrię, Prusy i Rosję. Święto to - obchodzone 11 listopada każdego roku - zostało ustanowione w ostatnich latach II RP tuż przez rozpoczęciem II wojny światowej. Do kalendarza powróciło w 1989 r. Również i w naszej gminie uroczyście obchodziliśmy to Święto. Obchody rozpoczęły się o godz. 11.00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która miała wyjątkową oprawę. Na zaproszenie Proboszcza Parafii - Księdza Andrzeja Bednarka odprawił i wygłosił piękną homilię  Ksiądz  Infułat Józef Fiałkowski - kierownik Wydziału Katechetycznego łódzkiej kurii. Msza odbyła się tradycyjnie z udziałem przedstawicieli władz samorządowych gminy Rokiciny na czele z Wójtem Gminy Panem Jerzym Rebzdą.
    Po nabożeństwie nastąpiła część artystyczna, którą uświetnił występ młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Popielawach. Do programu słowno- muzycznego pt. ,,Powstań Polsko-skrusz kajdany" gimnazjalistów przygotowały panie Anna Karp i Monika Dziedzińska.
    Licznie zgromadzeni mieszkańcy, władze samorządowe, a wśród nich Wójt Gminy pan Jerzy Rebzda, Przewodniczący Rady Gminy pan Piotr Kudlik z radnymi oraz kierownicy instytucji w asyście pocztów sztandarowych OSP z terenu Gminy Rokiciny, a także pocztów SP z Łaznowa, SP z Rokicin - Kolonii i Przedszkola w Rokicinach - Kolonii przy wtórze Orkiestry Dętej OSP z Łaznowa przeszli korowodem na plac przy kapliczce, gdzie został wspólnie odśpiewany Hymn Państwowy. Gospodarz Gminy Rokiciny wygłosił przemówienie okolicznościowe, w którym przedstawił  historyczną drogę do niepodległości oraz podzielił się swoimi refleksjami na temat współczesnych zagrożeń suwerenności. Podkreślił iż Święto Niepodległości to kolejna okazja, aby zastanowić się nad tym, czym jest dziś patriotyzm i jak ważną rolę powinien odgrywać w życiu każdego z nas, a  także podziękował  wszystkim  za  zaangażowanie i  wkład w  organizacje obchodów.
Wójt  Gminy wspólnie z Sekretarzem Gminy-  panią Bożeną Bykowską, Przewodniczącym Rady Gminy oraz Radnymi Gminy - panią Agnieszką Włodarczyk i panem Pawłem Olkiewiczem złożyli kwiaty, zapalili znicze przy kapliczce i oddali hołd poległym. Symboliczne kwiaty złożyli także: członkowie Powiatowego Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów-Oddział Rokiciny, młodzież z Publicznego Gimnazjum w Popielawach pod opieką dyrektora placówki - pani Ewy Jędrzejec, uczniowie SP z Łaznowa wraz z dyrektorem - panem Tomaszem Wilkiem, uczniowie ze SP Rokicin z panią Beatą Żak- dyrektorem szkoły , a także najmłodsi- dzieci z Przedszkola imienia „Leśnych Skrzatów” w Rokicinach- Kolonii wraz z dyrekcją - panią Beatą Ratajską . Ceremonie zakończył koncert Orkiestry Dętej OSP z Łaznowa.
Nad przebiegiem uroczystości czuwała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach - pani Longina Waszczykowska.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w organizacji wydarzeń patriotycznych w naszej Gminie, a w szczególności młodzieży, która w tak piękny sposób zamanifestowała patriotyzm i miłość do Ojczyzny.
14-11-2016
Galeria
Szukaj w artykułach
Czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30