polski
Czwartek, 09 lipca 2020 r. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
Nowy ePUAP - profil zaufany - darmowy podpis elektroniczny
Co to jest ePUAP ? Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to system informatyczny, dzięki któremu obywatele mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu, natomiast przedstawiciele podmiotów publicznych – bezpłatnie udostępniać swoje usług w postaci elektronicznej. Ideą przyświecającą budowie ePUAP było stworzenie jednego, łatwo dostępnego i bezpiecznego elektronicznego kanału udostępniania usług publicznych; tak powstał portal www.epuap.gov.pl.

 

Co to jest ePUAP ?

 

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to system informatyczny, dzięki któremu obywatele mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu, natomiast przedstawiciele podmiotów publicznych – bezpłatnie udostępniać swoje usług w postaci elektronicznej. Ideą przyświecającą budowie ePUAP było stworzenie jednego, łatwo dostępnego i bezpiecznego elektronicznego kanału udostępniania usług publicznych; tak powstał portal www.epuap.gov.pl.

Portal zapewnia sprawną komunikację pomiędzy: 

o    Obywatelami a administracją

o    Przedsiębiorcami a administracją 
o    Instytucjami administracji publicznej 

 

ePUAP dla obywateli

 

Obywatele, poszukując usługi, którą chcieliby zrealizować za pośrednictwem portalu www.epuap.gov.pl, korzystają z Katalogu Usług. Jest to narzędzie standaryzujące sposób prezentowania i opisywania usług administracji publicznej. Jego celem jest utrzymywanie spójnej listy usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną oraz ich efektywne wyszukiwanie, nawigowanie, wertowanie i filtrowanie.

 

 

Co to jest profil zaufany?

Profil zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji – to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym.

 

Do czego służy?

Wykorzystując profil zaufany obywatel może załatwić sprawy administracyjne (np. wnoszenie podań, odwołań, skarg) drogą elektroniczną bez konieczności osobistego udania się do urzędu.


Jak uzyskać profil zaufany?
Aby uzyskać profil zaufany należy:

I sposób – dla wszystkich obywateli:
1.    zalogować się na platformie ePUAP (wymagane posiadanie konta na ePUAP),
2.    wypełnić wniosek o założenie profilu,
3.    udać się do punktu potwierdzającego profil celem potwierdzenia tożsamości. 

II sposób – dla osób posiadających podpis elektroniczny:
1.    zalogować się na platformie ePUAP (wymagane posiadanie konta na ePUAP),
2.    wypełnić wniosek o założenie profilu,
3.    potwierdzić swoje dane za pomocą podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem.
 

Jak działa?

Profil zaufany działa jak odręczny podpis i jest odpowiednikiem bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Obywatel loguje się na www.epuap.gov.pl, wybiera usługę, którą chce zrealizować, wypełnia wniosek, podpisuje go profilem zaufanym a następnie wniosek wysyła do urzędu.Załącznik nr 1 – opis wykorzystania profilu zaufanego do załatwienia sprawy 
 

Czy każdą sprawę można załatwić za pomocą profilu zaufanego?

Mogą pojawić się szczególne przypadki usług, dla których prawo wymaga stosowania bezpiecznego podpisu weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym, z różnych względów np. technicznych, bezpieczeństwa, czy też stosowanych standardów.
 

Różnice pomiędzy profilem zaufanym a podpisem zawartym w dowodzie osobistym

Głównym celem profilu zaufanego oraz podpisu osobistego, który będzie zawarty w nowym dowodzie osobistym jest możliwość potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Nie oznacza to jednak, że te narzędzia się dublują, ponieważ: 

  • posługiwanie się profilem zaufanym nie wymaga żadnego dodatkowego urządzenia i oprogramowania w przeciwieństwie do nowego dowodu osobistego.

  • z profilu zaufanego można korzystać z dowolnego miejsca, 24/h – potrzebny jest tylko dostęp do internetu.

  • o założenie profilu zaufanego będzie mógł wystąpić każdy obywatel w dowolnej i dogodnej dla niego chwili. Natomiast nowe dowody osobiste będą wydawane tylko dla osób, dla których wydanie dowodu lub jego wymiana jest uzasadniona prawnie, np. pierwsze wydanie dowodu, wymiana z powodów zmiany adresu zameldowania lub zmiany nazwiska.    Więcej informacji na stronie: http://epuap.gov.pl
     

 

 

09-08-2011
Szukaj w artykułach
Lipiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31