polski
Poniedziałek, 01 czerwca 2020 r. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
Święto Konstytucji w Gminie Rokiciny

Dokładnie 225 lat temu - 3 maja 1791 r. - Sejm Czteroletni po burzliwej debacie na Zamku Królewskim w Warszawie przyjął Ustawę Rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie.

Jak co roku, w Gminie Rokiciny obchody Narodowego Święta 3 maja miały charakter bardzo uroczysty. Ceremonia rozpoczęła się o godzinie 11.00 Mszą Świętą, celebrowaną przez Ks. Proboszcza Andrzeja Bednarka w Kościele Świętej Rodziny w Rokicinach-Kolonii. Po nabożeństwie nastąpiła część artystyczna, którą uświetnili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łaznowie. Na słuchaczach szczególne wrażenie wywarły pieśni patriotyczne. Całość przedstawienia odbywała się na tle ogromnej historycznej mapy. To kolejna uroczystość patriotyczna zorganizowana przez młodzież z naszej gminy, która przechodzi do historii pozostawiając jak zawsze dobre wrażenia. Co roku program artystyczny jest inny, skłania do refleksji i do głębszych przemyśleń. Serdecznie gratulujemy wszystkim osobom, które przygotowały montaż słowno-muzyczny, a w szczególności Paniom: Teresie Indrzejczyk i Barbarze Mucha. Wszyscy obecni z uwagą wysłuchali występu i przyjęli go wielkimi brawami. Po jego zakończeniu licznie zgromadzeni mieszkańcy, władze samorządowe, a wśród nich Wójt Gminy Pan Jerzy Rebzda, Sekretarz Gminy Pani Bożena Bykowska, Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Kudlik z Radnymi, Radny Powiatu Tomaszowskiego Pan Marek Olkiewicz oraz kierownicy instytucji w asyście Pocztów Sztandarowych OSP z  Rokicin, Jankowa, Starych Chrust i Łaznowa, a także pocztów z Publicznego Gimnazjum w Popielawach, S.P z Łaznowa, S.P z Rokicin- Kolonii i Przedszkola imienia „Leśnych Skrzatów” w Rokicinach- Kolonii przy wtórze Strażackiej Orkiestry Dętej z Łaznowa przeszli korowodem na plac przy kapliczce, gdzie został wspólne odśpiewany Hymn Państwowy. Po czym nastąpiło wystąpienie Wójta Gminy, który przywitał przybyłych gości oraz wygłosił przemówienie okolicznościowe, w którym podkreślił, iż ta rocznica skłania nas, wolnych Polaków, do refleksji nad naszym stosunkiem do ojczyzny, do tradycji, do religii i dokonań naszych przodków. To ważne wydarzenie, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja, powinniśmy traktować jako swoisty dar przekazany dla kolejnych pokoleń. W swoim przemówieniu nawiązał także do 1050 rocznicy Chrztu Polskiego.

Kwiaty złożyli:

-Przedstawiciele Władz Samorządowych na czele z Wójtem Gminy Rokiciny, Sekretarz Gminy i Przewodniczącym Rady Gminy.

-Przedstawiciele Gminnego Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Prezes Panią Krystyną Kisiel,

-Uczniowie szkół z terenu Gminy Rokiciny, 

-Dzieci z Przedszkola imienia „Leśnych Skrzatów” .

Hołd poległym oddał również Komendant Komisariatu Policji w Rokicinach Pan Piotr Skrzypczyński,

            Ceremonie zakończył koncert Strażackiej Orkiestry Dętej z Łaznowa pod batutą Pana Antoniego Kowalczyka, orkiestra jako pierwszy w kolejności wykonała utwór pt." Rycerze Floriana", dedykowany wszystkim strażakom z okazji Międzynarodowego Święta Strażaka obchodzonego 4 maja.

Nad przebiegiem uroczystości czuwała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach Pani Longina Waszczykowska

04-05-2016
Galeria
Szukaj w artykułach
Czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30