polski
Wtorek, 02 czerwca 2020 r. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
WYJĄTKOWY ROKICIŃSKI RAJD
„Piąty Ekologiczny Rajd po Ziemi Rokicińskiej O czym szumią wierzby? – uznajemy za otwarty!” – tymi słowami rozpoczęliśmy kolejną edycję rajdu turystycznego, organizowanego przez Szkolne Koło PTSM w Łaznowie. Ponieważ taki jubileusz zobowiązuje, zdecydowaliśmy się na rozszerzenie formuły wydarzenia do dwudniowej i – co za tym idzie – również na dodanie do gry terenowej jeszcze paru innych niecodziennych atrakcji.

Tym razem w swoim odkrywaniu gminy Rokiciny dotarliśmy do Popielaw, gdzie w gościnnych murach tamtejszego gimnazjum, mogliśmy oddać się turystyczno-przyrodniczemu szaleństwu! Wszystkiemu towarzyszył żywioł ziemi i to, co z nią związane – zarówno na powierzchni jak i w głębinach warstw skalnych… Nie lada wiedzą i umiejętnościami musieli się w związku z tym wykazać uczestnicy gry terenowej. Do ich zadań należało między innymi: mielenie ziaren na mąkę, lepienie z gliny naczynia techniką wałeczkową, rozpoznawanie minerałów, czy nauka wiązania węzłów przydatnych grotołazom. Wszystko zaś w trakcie całkiem wymagającego marszu przez popielawskie pola, z wizytą w takich niezwykłych miejscach jak, należący do rodziny Trelów, zabytkowy młyn czy okolice dawnego dworu, w których mieszkał jako dziecko znany reżyser Jan Jakub Kolski. Nic dziwnego, że wobec takich ciekawostek i wyzwań, pierwsze drużyny ściągnęły do szkoły dopiero po zmroku, witane przy końcowym zadaniu przez Duchy Puszczy Białowieskiej...

Nasi rajdowicze nie chodzą jednak spać z kurami, więc po krótkim odpoczynku przystąpili do udziału w konkursach wiedzowych: o Puszczy Białowieskiej, ziemi i jaskiniach oraz o PTSM. Potem jeszcze regeneracyjny posiłek przy ognisku i już mogliśmy przystąpić do… pokazu mody jaskiniowej. Ani Fred Flinstone, ani Człowiek z Cro-Magnon nie pogardziliby towarzystwem naszych modeli skrojonych idealnie na paleolityczną miarę. Nic dziwnego, że publiczność szalała z emocji, a konkursowemu jury ustalenie werdyktu wcale nie przyszło łatwo.

Myli się jednak ten, kto sądzi, że wymęczeni atrakcjami uczestnicy rajdu zalegli na swych karimatach tuż po pokazie mody. Dla wytrwałych były jeszcze nocne projekcje filmów i, zgodnie z turystyczną tradycją, wielogodzinne rozmowy, skutecznie przerywające sen opiekunów :-)

Następnego ranka nie było jednak mowy o wylegiwaniu się do południa. Już o ósmej czekało na nas śniadanie przygotowane przez niezastąpioną ekipę z Gminnego Ośrodka Kultury, wspomaganą przez Agnieszkę Krawczyk jak również przez pracowników Publicznego Gimnazjum z Popielaw, a w szczególności zastępcę dyrektora panią Monikę Dziedzińską. Wszystko po to, byśmy w pełni sił mogli przystąpić do ostatnich już tego dnia działań z Puszczą Białowieską w tle oraz do oficjalnego podsumowania gier i konkursów. Zwycięzcom gratulujemy, a zarówno zdobywców nagród, jak i wszystkich pozostałych zachęcamy do udziału w kolejnym, przyszłorocznym Rajdzie Ekologicznym po Ziemi Rokicińskiej O czym szumią wierzby?.

---------

Nasze wydarzenie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie nieoceniona pomoc bardzo wielu osób i instytucji. Poniżej staramy się je wymienić, mając nadzieję, że nikogo przy tym nie pomijamy.

Patronat honorowy: Wójt Gminy Rokiciny.

Partnerzy: Gminny Ośrodek Kultury w Rokicinach, Publiczne Gimnazjum w Popielawach.

Sponsorzy: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi, Eurobox, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim, Piekarnia Mich-Pol z Kurowic, Euroglass Niewiadów, Frito Lay, Zakład Mięsny  A. Lipińska, Koło Gospodyń z Popielaw.

Serdecznie dziękujemy również panu Mariuszowi Treli za udostępnienie nam przestrzeni młyna i za wdrożenie uczestników rajdu w arkana młynarstwa, a także Wolontariuszom i innym Dobrym Duchom wydarzenia za ich czas i pozytywną energię do działania.

04-05-2016
Galeria
Szukaj w artykułach
Czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30