polski
Sobota, 06 czerwca 2020 r. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
Wizyta Holendrów w naszej Gminie
    W słoneczną niedzielę 03 kwietnia 2016 r. przyjechała do naszej gminy grupa młodzieży z Holandii ze szkoły w Helmond, która na zlecenie Starostwa Powiatu Tomaszowskiego ma nakręcić film promujący nasz Powiat
    Goście wizytę w naszej gminie rozpoczęli od zwiedzenia zabytkowego Zespołu Kościoła Parafialnego p.w Matki Bożej Różańcowej, z barokową wieżyczką z 1755r, ołtarzem głównym z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz dwoma ołtarzami bocznymi z obrazami i rzeźbami aniołów, które należą do zabytków sakralnych podobnie jak rokokowa ambona, rokokowe organy i chrzcielnica barokowa. Ksiądz Proboszcz Stanisław Mendel  z przyjemnością   oprowadził młodzież pokazując pochodzące z XVIII wieku zabytki, a nawet pozwolił na uruchomienie dzwonu co sprawiło wiele radości. Turyści mieli okazję wysłuchać także krótkich  koncertów w wykonaniu organisty pana Ryszarda Łęczyckiego oraz  Strażackiej Orkiestry Dętej z Łaznowa pod batuta pana Antoniego Kowalczyka.
    Następnym punktem na zaplanowanej trasie był przyjazd do zabytkowego budynku zajazdu poczty konnej, który jest obecnie siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach, gdzie wszyscy obejrzeli min. prezentacje multimedialną o Gminie Rokiciny jako miejscu łączącym tradycje i kulturę wsi z wymaganiami jakie stawia współczesność oraz wystawę malarską pana Andrzeja Janeczko "Za szkłem". Z ogromnym entuzjazmem został przyjęty program w wykonaniu Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Rokicinka", a także występ pana Eugeniusza Rebzdy- laureata min. nagrody imienia Oskara Kolberga, który swoją grą i sztuczkami jakie wykonuje ze skrzypcami wprawił widownie w zachwyt.
    Po wizycie w budynku  GOKu młodzież wraz z opiekunami oraz Wójtem Gminy Rokiciny panem Jerzym Rebzdą, Sekretarz Gminy panią Bożeną Bykowską, a także Dyrektor GOK panią Longiną Waszczykowska, którzy towarzyszyli przyjezdnym przez cały czas pobytu u nas udali się obejrzeć zabytkowy dworzec kolei warszawsko-wiedeńskiej z 1846 roku oraz scenę letnią w parku.
           Delegacja miała także możliwość wejścia na terem Zakładu Przetwórstwa Mięsnego " Miazek". Gości powitał pan Daniel Miazek wraz z synem. Oprowadził i opowiedział o tym czym zajmuje się firma i w jaki sposób wytwarzane są wędliny, a także podarował je zwiedzającym do skosztowania.
 Zwieńczeniem niedzielnego dnia była wizyta w Gospodarstwie  Agroturystycznym Stajnia Mikołajów, gdzie właściciel  pan Jarosław Suwalski  serdecznie powitał gości, opowiedział i oprowadził młodzież po obiekcie, a także przygotował wiele atrakcji min. zwiedzanie okolicy w trakcie przejażdżki bryczkami, a także grilla. Sekretarz Gminy wręczyła zagranicznym gościom pamiątkowe upominki oraz podziękowała za wizytę. Pogoda dopisała, więc mogliśmy pokazać naprawdę dużo. Program wizyty był tak przygotowany, aby nasi holenderscy przyjaciele zobaczyli gminę współczesną, ale i tę związaną z tradycją i historią.
Wójt Gminy Rokiciny dziękuje za pomoc osobom
zaangażowanym w przyjęcie delegacji z Holandii:


- ks. Proboszcz Parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej Stanisław Mendel
- organista pan Ryszard Łęczycki
- pan Daniel Miazek Zakład Przetwórstwa Mięsnego Firma "Miazek"
- pan Eugeniusz Rebzda
- pan Jarosław Suwalski Gospodarstwo Agroturystyczne Stajnia Mikołajów
- Strażacka Orkiestra Dęta z Łaznowa pod batutą pana Antoniego Kowalczyka
- Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Rokicinka" wraz z opiekunami
i  instruktorami panią Krystyną Hamerą oraz panem Jerzym Rozpędkiem05-04-2016
Galeria
Szukaj w artykułach
Czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30