polski
Piątek, 05 czerwca 2020 r. Imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera
IX Powiatowe Ostatki w Gminie Rokiciny 2016
Potocki pisał, że: " Od poganów zaczęty, dziś trwa zwyczaj stary, na święta bachusowe ubierać maszkary"

    Przyjęło się, że podczas Zapustów oprócz ucztowania i zabawy możemy się spodziewać wizyty przebierańców. Wszystkich przebierańców zapustnych chętnie przyjmowano w domach i ugaszczano, i to nie tylko dlatego, że ich występy były zabawne; wierzono również w tajemnicze związki między ich obecnością w domu i obejściu a rychłym nadejściem wiosny i budzeniem się życia w przyrodzie. Niestety teraz rzadko już można spotkać postacie z kolędowania, przebrane za żydów, cyganów, niedźwiedzie, kozy, turonie czy bociany, dlatego w naszej gminie we wtorek, 9 lutego 2016 roku w sali OSP w Starych Chrustach odbyły się IX Powiatowe Ostatki. Cieszymy się, że Powiatowe Ostatki na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych w  Gminie Rokiciny i że możemy w taki sposób podtrzymywać tradycje.                           
Celem konkursu, który za chwilę rozpocznie się na tej sali jest:
- ocalenie od zapomnienia tradycji i zwyczajów naszych przodków
- promocja gmin powiatu tomaszowskiego i oczywiście integracja środowisk wiejskich
organizatorami IX Powiatowych Ostatek są:
-Wójt Gminy Rokiciny Pan Jerzy Rebzda
-Starosta Powiatu Tomaszowskiego Pan Mirosław Kukliński
-Gminny Ośrodek Kultury w Rokicinach
-Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy

    IX Powiatowe Ostatki poprowadziły: Dyrektor GOK pani Longina Waszczykowska i Instruktor GOK pani Paulina Dudek, które pokrótce przedstawiły zasady konkursy, a także powitały przybyłych tego wieczoru gości wśród których byli między innymi: pana Marka Mazura Przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego reprezentował pan Marcin Skorupiński Dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Łódzkiego, Starostwo Powiatowe reprezentowali pani Barbara Robak oraz pan Bartłomiej Matysiak Członkowie Zarządu. Przybyli również Radni Powiatu Tomaszowskiego, a wśród nich nasz Radny Powiatowy pan Marek Olkiewicz, Wójtowie gmin Powiatu Tomaszowskiego. Pojawiły  się także pani Bożena Bykowska- Sekretarz Gminy Rokiciny, pani Wanda Jeziorska Skarbnik Gminy wraz z Kierownikami instytucji gminnych oraz Radni Gminy Rokiciny z Przewodniczącym Piotrem Kudlikiem, ks. Proboszcz Parafii Świętej Rodziny w Rokicinach Andrzej Bednarek, a także sołtysi na czele z sołtys Starych Chrust panią Stanisławą Bortko. Po powitaniu gości głos zabrali organizatorzy imprezy Wójt Gminy Rokiciny pan Jerzy Rebzda, a w imieniu Starosty Powiatu Tomaszowskiego  pani Barbara Robak, którzy w swoim wystąpieniu nawiązali do tradycji ostatkowej oraz podkreślili jak ważne jest jej pielęgnowanie i propagowanie. Następnie kilka słów do zgromadzonych skierowali pan Marcin Skorupiński i pan Bartłomiej Matysiak. Odczytano także listy od Senatora RP pana Rafała Ambrozika oraz Wicemarszałka Województwa Łódzkiego pana Artura Bagieńskiego, którzy niestety tego wieczoru nie mogli przybyć na ostatki i być razem z nami, ale życzyli wszystkiego co najlepsze, dobrej wspólnej zabawy, a także wszelkiej pomyślności w nowym 2016 roku.
 W zmaganiach konkursowych wzięło udział 9 reprezentacji  gmin z terenu naszego powiatu:
"Ludowiacy od Będkowa" Gmina Będków
KGW z Dębniaka - Gmina Ujazd
KGW z Ciebłowic Dużych- Gmina Tomaszów Mazowiecki
KGW z Węgrzynowic- Gmina Budziszewice
KGW ze Stanisławowa Studzińskiego- Gmina Czerniewice
KGW z Kochanowa- Gmina Lubochnia
KGW Żelechlin - Gmina Żelechlinek
KGW z Królowej Woli- Gmina Inowłódz
KGW Kaniczanki z Kanic- Gmina Rzeczyca
Publiczności podobały się występy wszystkich utalentowanych artystów, o czym świadczyły gromkie brawa i niegasnący do samego końca entuzjazm. Wszyscy wykonawcy znaleźli świetny sposób na wciągnięcie przybyłych gości do wspólnej zabawy.
Po zaprezentowaniu się wszystkich grup  oceny dokonała  Komisja Konkursowa w składzie:
- Pan Jerzy Rebzda- Wójt Gminy Rokiciny- Przewodniczący Komisji
- Pan Bartłomiej Matysiak- Członek Zarządu Starostwa Powiatowego
- Pani Agnieszka Biniek- Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji
- Pan Piotr Kudlik- Przewodniczący Rady Gminy Rokiciny
-Pani Longina Waszczykowska –Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w    Rokicinach
- Pani Aneta Waszczykowska – Przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich z Terenu Gminy Rokiciny

    Jury przyznało, iż w tym roku bardzo trudno było podjąć decyzję, która reprezentacja otrzyma 1 miejsce. Po burzliwych i długich naradach wyniki ogłosił przewodniczący komisji pan Jerzy Rebzda, tak więc przyznano osiem drugich miejsc i jedno to najważniejsze 1 miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich Kaniczanki z Kanic Gmina Rzeczyca .Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, fundatorem nagród jest Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
    Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się wspólna biesiada i zabawa taneczna, która zgodnie z tradycją ostatkową trwała do północy.
    Uroczystość została zorganizowana dzięki współpracy wielu osób i instytucji. Za pracę i trud, organizatorzy, kierują serdeczne podziękowania i słowa uznania do Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy rokiciny, a w szczególności dla Koła ze Starych Chrustów pod przewodnictwem pani Małgorzaty Woźniak oraz Strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych z OSP Stare Chrusty, którzy zabezpieczali imprezę.
Podziękowania należą się również sponsorom IX Powiatowych Ostatek, a byli nimi:
Państwo Zenona i Jan Miazek
Ewa i Daniel Miazek
Zakłady Przetwórstwa Mięsnego MIAZEK S.J
Anna i Arkadiusz Caban
i Barbara Piekarska
Zakłady Przetwórstwa Mięsnego "Piekarscy" w Wilkucicach

Państwo Halina i Marian Motyl
Magdalena Motyl Skonieczko i Jakub Skonieczko
Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw
„MOTYL” Sp.J. oraz Państwo  Jadwiga i  Bogdan Kocięba  
Firma Agro- Kocięba

Agnieszka i Artur Olędzcy


10-02-2016
Galeria
Szukaj w artykułach
Czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30